Tag Archives: wyspy zielonego przylądka last minute

Śląsk jako miejsce na wakacje

Śląsk może stanowić dla wielu osób miejsce na wakacje. Miejsce, które może być godne polecenia zwłaszcza dla wszystkich tych osób, które są dosyć wymagające. Najlepsze na Śląsku jest to, iż posiada on sporo niesamowitych zabytków, które warto jest zwiedzić i co za tym idzie odkryć historię Śląska jakby na nowo. Godny polecenia jest tutaj bez wątpienia pałacyk w Pszczynie, który z roku na rok przyciąga co raz o większą liczbę turystów, która aż się lgnie do tego, aby poznać jego historię. Pałacyk jest zachowany po dziś dzień w sposób niesamowity. Kiedy wejdzie się do niego czuć ten klimat a człowiek czuje się tak jakby czas na chwile zatrzymał. To w istocie wehikuł czasu, który dla wielu jest czymś fantastycznym. Do tego z tyłu pałacyku znajduje się ogromny park, który jest udostępniany wszystkim za darmo. Każdego dnia przychodzi do niego ogromna liczba osób a sam park stanowi miejsce rekreacji, które warto jest odwiedzić a raczej spędzić w nim trochę wolnego czasu, jeśli będziemy go posiadać. Jeśli będziesz już na śląsku powinieneś koniecznie spróbować śląskiej kuchni, które jest niewątpliwie smaczna. Daniem, które jest najbardziej znane to bez wątpienia kluski śląskie, modro kapusta no i rolady. A wszystko oblane smacznym sosem. Danie to zwykle jest przygotowywane przez gospodynie co niedzielę dla swoich rodzin. Jest naprawdę niesamowite. Jeśli Śląsk to również gwara śląska, która sprawia, iż Śląsk posiada sporo autentyczność i niesamowitość.

Jestem pasjonatem podróży dlatego postanowiłem prowadzić serwis o tematyce turystyki. Bardzo chcę się z Wami dzielić moją pasją do zwiedzania i zapałem. Mam nadzieje, że moje opinie i opisy ze zwiedzania Polski Cie zainteresują!

Wodzisław Śląski – południowa brama Polski

Wodzisław Śląski w regionie śląskim to jedna z nielicznych miejscowości, która może się poszczycić tym, iż znajduje się w niej największy odsetek Ślązaków. To czuć nawet wtedy, kiedy idzie się na zakupy do sklepu czy też napić się do pobliskiego baru. Ślązacy znajdują się tam na każdym kroku. Pamiętam za swoich czasów szkolnych, kiedy to w szkołach istniały lekcje na których mówiono o śląsku, o jego tradycjach itd. Mówiono o gwarze śląskiej która według mojego mniemania jest po prostu przepiękna. Tylko najbardziej rozwala mnie fakt, iż co raz to mniej ludzi zaczyna się nią posługiwać. Dlaczego? Może wynika to przede wszystkim z jej „obciachowości”, jeśli tak to można nazwać. Nie wiem, ale wiem jedno. Jeśli gwara śląska nie będzie przekazywana z pokolenia na pokolenia i wpajana młodym ludziom tylko dlatego, że jest powodem dla wstydu co dla niektórych osób – może to się źle skończyć. Przede wszystkim dla samego śląska, który przecież stanowi miejsce, czy też region z tak bogatą kulturą i co za tym idzie historią. Śląsk po prostu zniknie a razem z nim wszystkie wartości, które są z nim związane. Więcej na ten temat można poczytać w internecie. Myślę, że gwara Śląska powinna stać się powodem do dumy i powinni się nią wszystko umiejętnie posługiwać. Wtedy świat będzie lepszy a sam Śląsk bardziej autentyczny. Choć moim zdaniem stracił wiele na swojej autentyczności ze względu na to, iż zamieszkało u nas sporo ludzi spoza granic Śląska.

Jestem pasjonatem podróży dlatego postanowiłem prowadzić serwis o tematyce turystyki. Bardzo chcę się z Wami dzielić moją pasją do zwiedzania i zapałem. Mam nadzieje, że moje opinie i opisy ze zwiedzania Polski Cie zainteresują!